Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2471CDBVR
Texas Instruments TLV2471CDBVR
| Part Number: | Texas Instruments TLV2471CDBVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2471CDBVR |
| Qty Available: | |
| Description: | Single, 6-V, 2.8-MHz, RRIO operational amplifier 5-SOT-23 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2471CDBVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single, 6-V, 2.8-MHz, RRIO operational amplifier 5-SOT-23 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Number of Pins | 5 |
| Bandwidth | 2.8 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 61 dB |
| Gain Bandwidth Product | 2.8 MHz |
| Input Bias Current | 50 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2.2 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 3 V |
| Max I/O Voltage | 2.2 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 900 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 600 µA |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Output Current | 35 mA |
| Output Current per Channel | 35 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 385 mW |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1.4 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV2471CDBVR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for Texas Instruments TLV2471CDBVR?
What is the package type of Texas Instruments TLV2471CDBVR?
What is the operating temperature range for Texas Instruments TLV2471CDBVR?
What is the power supply voltage range for Texas Instruments TLV2471CDBVR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







