Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2471AIDR
Texas Instruments TLV2471AIDR
| Part Number: | Texas Instruments TLV2471AIDR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2471AIDR |
| Qty Available: | |
| Description: | Single, 6-V, 2.8-MHz, 1.6-mV offset, RRIO operational amplifier 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2471AIDR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single, 6-V, 2.8-MHz, 1.6-mV offset, RRIO operational amplifier 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 2.8 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 61 dB |
| Gain Bandwidth Product | 2.8 MHz |
| Input Bias Current | 50 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.6 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 3 V |
| Max I/O Voltage | 1.6 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 710 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 900 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 600 µA |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Output Current | 35 mA |
| Output Current per Channel | 35 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 710 mW |
| Slew Rate | 1.4 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV2471AIDR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the input offset voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




