Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2470IP
Texas Instruments TLV2470IP
| Part Number: | Texas Instruments TLV2470IP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2470IP |
| Qty Available: | |
| Description: | Single Low-Power Rail-to-Rail Input/Output Op Amp w/Shutdown 8-PDIP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2470IP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single Low-Power Rail-to-Rail Input/Output Op Amp w/Shutdown 8-PDIP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 2.8 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 64 dB |
| Gain Bandwidth Product | 2.8 MHz |
| Input Bias Current | 2.5 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 250 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 3 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 900 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 600 µA |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Output Current | 35 mA |
| Output Current per Channel | 35 mA |
| Slew Rate | 1.5 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV2470IP
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for Texas Instruments TLV2470IP?
What is the classification of Texas Instruments TLV2470IP in terms of environmental compliance?
What is the operating temperature range for Texas Instruments TLV2470IP?
What is the voltage gain of Texas Instruments TLV2470IP?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

