Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2470IDBVR
Texas Instruments TLV2470IDBVR
| Part Number: | Texas Instruments TLV2470IDBVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2470IDBVR |
| Qty Available: | |
| Description: | Single, 6-V, 2.8-MHz, RRIO operational amplifier with shutdown 6-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2470IDBVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single, 6-V, 2.8-MHz, RRIO operational amplifier with shutdown 6-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 6 |
| Bandwidth | 2.8 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 61 dB |
| Gain Bandwidth Product | 2.8 MHz |
| Input Bias Current | 50 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2.2 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 3 V |
| Max I/O Voltage | 2.2 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 425 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 900 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 600 µA |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Output Current | 35 mA |
| Output Current per Channel | 35 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 425 mW |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1.4 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 0 m |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV2470IDBVR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments TLV2470IDBVR?
What is the supply voltage range for TLV2470IDBVR?
What is the package type for TLV2470IDBVR?
What is the operating temperature range for TLV2470IDBVR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




