Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2470CP
Texas Instruments TLV2470CP
| Part Number: | Texas Instruments TLV2470CP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2470CP |
| Qty Available: | |
| Description: | Single, 6-V, 2.8-MHz, RRIO operational amplifier with shutdown 8-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2470CP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single, 6-V, 2.8-MHz, RRIO operational amplifier with shutdown 8-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 2.8 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 61 dB |
| Gain Bandwidth Product | 2.8 MHz |
| Input Bias Current | 50 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2.2 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 3 V |
| Max I/O Voltage | 2.2 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 900 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 600 µA |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Output Current | 35 mA |
| Output Current per Channel | 35 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 1.2 W |
| Slew Rate | 1.4 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV2470CP
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins?
What is the operating temperature range?
What is the voltage gain of the amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




