Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2464AID
Texas Instruments TLV2464AID
| Part Number: | Texas Instruments TLV2464AID |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2464AID |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad, 6-V, 6.4-MHz, 1.5-mV offset, RRIO operational amplifier 14-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2464AID Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad, 6-V, 6.4-MHz, 1.5-mV offset, RRIO operational amplifier 14-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 6.4 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 66 dB |
| Gain Bandwidth Product | 6.4 MHz |
| Input Bias Current | 14 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 3 V |
| Max I/O Voltage | 1.5 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 2.6 mA |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 550 µA |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Output Current | 80 mA |
| Output Current per Channel | 80 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 1.022 W |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1.6 V/µs |
| Voltage Gain | 109 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV2464AID
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the package type of this product?
What is the operating temperature range for this product?
What is the supply voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




