Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2463IDGS
Texas Instruments TLV2463IDGS
| Part Number: | Texas Instruments TLV2463IDGS |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2463IDGS |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, 6-V, 6.4-MHz, RRIO operational amplifier with shutdown 10-VSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2463IDGS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, 6-V, 6.4-MHz, RRIO operational amplifier with shutdown 10-VSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Number of Pins | 10 |
| Bandwidth | 6.4 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 66 dB |
| Gain Bandwidth Product | 6.4 MHz |
| Input Bias Current | 14 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 3 V |
| Max I/O Voltage | 2 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 485 mW |
| Max Supply Current | 1.3 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 1.3 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 550 µA |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Output Current | 80 mA |
| Output Current per Channel | 80 mA |
| Power Dissipation | 485 mW |
| Slew Rate | 1.6 V/µs |
| Voltage Gain | 109 dB |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 1.02 mm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV2463IDGS
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments TLV2463IDGS?
What is the package type of Texas Instruments TLV2463IDGS?
What is the operating temperature range of Texas Instruments TLV2463IDGS?
What is the supply voltage range of Texas Instruments TLV2463IDGS?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



