Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2463CDGSG4
Texas Instruments TLV2463CDGSG4
| Part Number: | Texas Instruments TLV2463CDGSG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2463CDGSG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual Low-Power, ail-to- ail Input/Output Operational Amplifier w/Shutdown 10-VSSOP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2463CDGSG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual Low-Power, ail-to- ail Input/Output Operational Amplifier w/Shutdown 10-VSSOP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Number of Pins | 10 |
| Common Mode Rejection Ratio | 66 dB |
| Gain Bandwidth Product | 6.4 MHz |
| Input Bias Current | 14 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 3 V |
| Max I/O Voltage | 2 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 1.3 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 550 µA |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Output Current | 80 mA |
| Output Current per Channel | 80 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 485 mW |
| Slew Rate | 1.6 V/µs |
| Voltage Gain | 109 dB |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV2463CDGSG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type of the product?
How many pins does the product have?
What is the operating temperature range for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
