Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2453CDGS
Texas Instruments TLV2453CDGS
| Part Number: | Texas Instruments TLV2453CDGS |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2453CDGS |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual Micropower ail-To- ail Input/Output Op Amp w/Shutdown 10-VSSOP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2453CDGS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual Micropower ail-To- ail Input/Output Op Amp w/Shutdown 10-VSSOP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Number of Pins | 10 |
| Bandwidth | 220 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 220 kHz |
| Input Bias Current | 5 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 3 V |
| Max I/O Voltage | 1.5 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 84 µA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 23 µA |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Output Current | 10 mA |
| Output Current per Channel | 10 mA |
| Power Dissipation | 485 mW |
| Slew Rate | 0.11 V/µs |
| Voltage Gain | 103 dB |
| Height | 1.02 mm |
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV2453CDGS
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the voltage gain of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


