Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2444CPWR
Texas Instruments TLV2444CPWR
| Part Number: | Texas Instruments TLV2444CPWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2444CPWR |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Quad Low Power Amplifier R-R O/P ±5V/10V 14-Pin TSSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2444CPWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Quad Low Power Amplifier R-R O/P ±5V/10V 14-Pin TSSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 1.75 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Dual Supply Voltage | 3 V |
| Gain Bandwidth Product | 1.81 MHz |
| Input Bias Current | 60 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 5 V |
| Max I/O Voltage | 2 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 10 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 4.4 mA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 750 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 50 mA |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Power Dissipation | 720 mW |
| Slew Rate | 1.4 V/µs |
| Voltage Gain | 119.55 dB |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV2444CPWR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
How many pins does the product have?
What is the operating supply current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


