Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2444CDRG4
Texas Instruments TLV2444CDRG4
| Part Number: | Texas Instruments TLV2444CDRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2444CDRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Quad Low Power Amplifier R-R O/P ±5V/10V 14-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2444CDRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Quad Low Power Amplifier R-R O/P ±5V/10V 14-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 1.75 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.81 MHz |
| Input Bias Current | 60 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 300 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 5 V |
| Max I/O Voltage | 2 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 10 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 4.4 mA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Operating Supply Current | 750 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 50 mA |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Slew Rate | 1.4 V/µs |
| Voltage Gain | 119.55 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV2444CDRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
How many pins does the product have?
What is the operating supply current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

