Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2444CDG4
Texas Instruments TLV2444CDG4
| Part Number: | Texas Instruments TLV2444CDG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2444CDG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | ail-to- ail Output Wide-Input-Voltage Quad Op Amp 14-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2444CDG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
ail-to- ail Output Wide-Input-Voltage Quad Op Amp 14-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 1.75 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Dual Supply Voltage | 3 V |
| Gain Bandwidth Product | 1.81 MHz |
| Input Bias Current | 60 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 5 V |
| Max I/O Voltage | 2 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 10 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 4.4 mA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 750 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 50 mA |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 1.022 W |
| Slew Rate | 1.4 V/µs |
| Voltage Gain | 119.55 dB |
| Height | 1.58 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV2444CDG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
How many pins does the product have?
What is the operating supply current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.