Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2434AID
Texas Instruments TLV2434AID
| Part Number: | Texas Instruments TLV2434AID |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2434AID |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad, 10-V, 500-kHz, low-offset operational amplifier 14-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2434AID Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad, 10-V, 500-kHz, low-offset operational amplifier 14-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 500 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Dual Supply Voltage | 3 V |
| Gain Bandwidth Product | 550 kHz |
| Input Bias Current | 60 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 950 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 5 V |
| Max I/O Voltage | 950 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 10 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 500 µA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 100 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 50 mA |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Power Dissipation | 1.022 W |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.25 V/µs |
| Voltage Gain | 119.55 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV2434AID
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the number of pins and circuits in this product?
What is the input offset voltage (Vos) of this operational amplifier?
What is the common mode rejection ratio (CMRR) of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





