Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2402CDGK
Texas Instruments TLV2402CDGK
| Part Number: | Texas Instruments TLV2402CDGK |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2402CDGK |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, 16-V, 5.5-kHz operational amplifier 8-VSSOP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2402CDGK Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, 16-V, 5.5-kHz operational amplifier 8-VSSOP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 5.5 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 63 dB |
| Gain Bandwidth Product | 5.5 kHz |
| Input Bias Current | 300 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.2 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 8 V |
| Max I/O Voltage | 1.2 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 5.5 kHz |
| Nominal Supply Current | 1.98 µA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 900 nA |
| Operating Supply Voltage | 8 V |
| Output Current | 200 µA |
| Output Current per Channel | 200 µA |
| Power Dissipation | 481 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 100 dB |
| Slew Rate | 0.0025 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV2402CDGK
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the power supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






