Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2382ID
Texas Instruments TLV2382ID
| Part Number: | Texas Instruments TLV2382ID |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2382ID |
| Qty Available: | |
| Description: | OP Amp Dual General Purpose Rail to Rail I/O ±8 Volt 16 Volt 8-Pin SOIC Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2382ID Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
OP Amp Dual General Purpose Rail to Rail I/O ±8 Volt 16 Volt 8-Pin SOIC Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 160 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 54 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain Bandwidth Product | 160 kHz |
| Input Bias Current | 60 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 4.5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 8 V |
| Max I/O Voltage | 4.5 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 710 mW |
| Max Supply Current | 20 µA |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 160 kHz |
| Nominal Supply Current | 20 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 7 µA |
| Operating Supply Voltage | 8 V |
| Output Current | 400 µA |
| Output Current per Channel | 400 µA |
| Power Dissipation | 710 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 74 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.06 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV2382ID
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
How many pins does the product have?
What is the operating supply current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









