Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2374IPWG4
Texas Instruments TLV2374IPWG4
| Part Number: | Texas Instruments TLV2374IPWG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2374IPWG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier, Quad, 3 Mhz, 4, 2.4 V/ S, 2.7V To 16V, Tssop, 14 Rohs Compliant: Yes |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2374IPWG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier, Quad, 3 Mhz, 4, 2.4 V/ S, 2.7V To 16V, Tssop, 14 Rohs Compliant: Yes
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 3 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 50 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Input Bias Current | 60 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 4.5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 8 V |
| Max I/O Voltage | 4.5 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Nominal Supply Current | 3.6 mA |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 750 µA |
| Operating Supply Voltage | 8 V |
| Output Current | 16 mA |
| Output Current per Channel | 16 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 720 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70 dB |
| Slew Rate | 2.4 V/µs |
| Voltage Gain | 110 dB |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV2374IPWG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of this product?
How many pins does this product have?
What is the operating supply current of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



