Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2371ID
Texas Instruments TLV2371ID
| Part Number: | Texas Instruments TLV2371ID |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2371ID |
| Qty Available: | |
| Description: | Single, 16-V, 3-MHz, RRIO operational amplifier 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2371ID Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single, 16-V, 3-MHz, RRIO operational amplifier 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 3 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 50 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Input Bias Current | 60 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 4.5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 8 V |
| Max I/O Voltage | 4.5 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Nominal Supply Current | 900 µA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 750 µA |
| Operating Supply Voltage | 8 V |
| Output Current | 16 mA |
| Output Current per Channel | 16 mA |
| Power Dissipation | 710 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 2.4 V/µs |
| Voltage Gain | 110 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV2371ID
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the category of the product?
What is the voltage range for the product?
What is the operating temperature range for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







