Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2332IPE4
Texas Instruments TLV2332IPE4
| Part Number: | Texas Instruments TLV2332IPE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2332IPE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, 8-V, 525-kHz operational amplifier 8-PDIP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2332IPE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, 8-V, 525-kHz operational amplifier 8-PDIP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 300 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 65 dB |
| Gain Bandwidth Product | 525 kHz |
| Input Bias Current | 2 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.1 mV |
| Max I/O Voltage | 9 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 8 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 560 µA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Current | 210 µA |
| Operating Supply Voltage | 4 V |
| Output Current | 30 mA |
| Output Current per Channel | 30 mA |
| Slew Rate | 0.38 V/µs |
| Voltage Gain | 104.61 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV2332IPE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins?
What is the operating temperature range?
What is the power supply voltage range?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

