Texas Instruments TLV2217-18KVURG3
Part Number: Texas Instruments TLV2217-18KVURG3
Manufacturer: Texas Instruments
Qty Available:
Description: LDO Regulator Pos 1.8V 0.5A 3-Pin(2+Tab) TO-252 T/R
LDO Regulator Pos 1.8V 0.5A 3-Pin(2+Tab) TO-252 T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TO-252
Mount Surface Mount
Number of Pins 3
Dropout Voltage 500 mV
Input Bias Current 190 µA
Max Input Voltage 12 V
Max Operating Temperature 125 °C
Min Input Voltage 3 V
Min Operating Temperature 0 °C
Number of Outputs 1
Number of Regulators 1
Output Current 500 mA
Output Type Fixed
Output Voltage 1.8 V
Output Voltage Accuracy 1 %
Packaging Tape and Reel
Polarity Positive
Quiescent Current 2 mA
Height 2.52 mm
Length 6.1 mm
Thickness 2.3 mm
Width 6.6 mm