Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-TLV2217-18KVURG3
Texas Instruments TLV2217-18KVURG3
| Part Number: | Texas Instruments TLV2217-18KVURG3 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-TLV2217-18KVURG3 |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 1.8V 0.5A 3-Pin(2+Tab) TO-252 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-TLV2217-18KVURG3 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 1.8V 0.5A 3-Pin(2+Tab) TO-252 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-252 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Input Bias Current | 190 µA |
| Max Input Voltage | 12 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Height | 2.52 mm |
| Length | 6.1 mm |
| Thickness | 2.3 mm |
| Width | 6.6 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV2217-18KVURG3
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the output voltage of the regulator?
What is the maximum input voltage for the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




