Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV1702AIRUGR
Texas Instruments TLV1702AIRUGR
| Part Number: | Texas Instruments TLV1702AIRUGR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV1702AIRUGR |
| Qty Available: | |
| Description: | Analog Comparators Dual high voltage, low power comparator 8-X2QFN -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV1702AIRUGR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Analog Comparators Dual high voltage, low power comparator 8-X2QFN -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Input Bias Current | 5 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Input Current | 15 nA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.1 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.2 V |
| Nominal Supply Current | 55 µA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Output Current | 20 mA |
| Output Current per Channel | 20 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 560 ns |
| Quiescent Current | 75 µA |
| Schedule B | 8542330000 |
| Type | General Purpose |
| Height | 400 µm |
| Length | 1.5 mm |
| Thickness | 370 µm |
| Width | 1.5 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV1702AIRUGR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the type of product?
How many comparators are included in the product?
What is the temperature range for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



