Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-TLV117115DCYT
Texas Instruments TLV117115DCYT
| Part Number: | Texas Instruments TLV117115DCYT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-TLV117115DCYT |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 1.5V 1A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-TLV117115DCYT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 1.5V 1A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Accuracy | 1.5 % |
| Dropout Voltage | 570 mV |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Min Current Limit | 1.1 A |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.5 V |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 100 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.8 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Width | 3.5 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV117115DCYT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the accuracy of the TLV117115DCYT?
What is the dropout voltage of the TLV117115DCYT?
What is the minimum and maximum input voltage for the TLV117115DCYT?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


