Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-TLV1117IDRJR
Texas Instruments TLV1117IDRJR
| Part Number: | Texas Instruments TLV1117IDRJR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-TLV1117IDRJR |
| Qty Available: | |
| Description: | Adjustable Positive LDO Regulator, 1.25V Min, 13.7V Max, 1.4V Dropout, BIPolar, PDSO8 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-TLV1117IDRJR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Adjustable Positive LDO Regulator, 1.25V Min, 13.7V Max, 1.4V Dropout, BIPolar, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Accuracy | 2.5 % |
| Dropout Voltage | 1.2 V |
| Input Bias Current | 5 mA |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 800 mA |
| Max Output Voltage | 13.7 V |
| Min Current Limit | 800 mA |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.25 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 800 mA |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Reference Voltage | 1.262 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 800 µm |
| Length | 4 mm |
| Thickness | 670 µm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV1117IDRJR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the voltage range of the regulator?
What is the dropout voltage of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




