Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Texas-Instruments-TLC7733IDRG4
Texas Instruments TLC7733IDRG4
| Part Number: | Texas Instruments TLC7733IDRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Texas-Instruments-TLC7733IDRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Voltage supervisor with programmable delay time 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Texas-Instruments-TLC7733IDRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Voltage supervisor with programmable delay time 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 725 mW |
| Max Reset Threshold Voltage | 3 V |
| Max Supply Current | 16 µA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 2.86 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 9 µA |
| Overvoltage Threshold | 3 V |
| Power Dissipation | 725 mW |
| Quiescent Current | 9 µA |
| Reset | Active High/Active Low |
| Reset Timeout | 1.1 ms |
| Threshold Voltage | 2.93 V |
| Undervoltage Threshold | 2.93 V |
| Watchdog Timer | No |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLC7733IDRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
How many pins does this product have?
Does this product have a watchdog timer?
What is the voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





