Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Texas-Instruments-TLC7705IPWG4
Texas Instruments TLC7705IPWG4
| Part Number: | Texas Instruments TLC7705IPWG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Texas-Instruments-TLC7705IPWG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Voltage Supervisor with Programmable Time Delay 8-TSSOP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Texas-Instruments-TLC7705IPWG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Voltage Supervisor with Programmable Time Delay 8-TSSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 525 mW |
| Max Reset Threshold Voltage | 4.63 V |
| Max Supply Current | 16 µA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 4.47 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 9 µA |
| Overvoltage Threshold | 4.63 V |
| Power Dissipation | 525 mW |
| Quiescent Current | 9 µA |
| Reset | Active High/Active Low |
| Reset Timeout | 1.1 ms |
| Threshold Voltage | 4.55 V |
| Undervoltage Threshold | 4.55 V |
| Watchdog Timer | No |
| Height | 1.15 mm |
| Length | 3 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLC7705IPWG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the voltage range that the product can monitor?
Does the product have a watchdog timer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
