Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Texas-Instruments-TL7733BCDE4
Texas Instruments TL7733BCDE4
| Part Number: | Texas Instruments TL7733BCDE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Texas-Instruments-TL7733BCDE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Single-supply voltage supervisor 8-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Texas-Instruments-TL7733BCDE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single-supply voltage supervisor 8-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Reset Threshold Voltage | 3.13 V |
| Max Supply Current | 3.5 mA |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 3.03 V |
| Min Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 1.8 mA |
| Overvoltage Threshold | 3.13 V |
| Quiescent Current | 1.8 mA |
| Reset | Active High/Active Low |
| Reset Timeout | 270 ns |
| Threshold Voltage | 3.08 V |
| Watchdog Timer | No |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TL7733BCDE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of this product?
What is the operating temperature range for this product?
Does this product have a watchdog timer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


