Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Texas-Instruments-TL7709ACD
Texas Instruments TL7709ACD
| Part Number: | Texas Instruments TL7709ACD |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Texas-Instruments-TL7709ACD |
| Qty Available: | |
| Description: | Single-supply supervisor for 9-V systems with programmable delay time 8-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Texas-Instruments-TL7709ACD Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single-supply supervisor for 9-V systems with programmable delay time 8-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Reset Threshold Voltage | 7.7 V |
| Max Supply Current | 3 mA |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 7.5 V |
| Min Supply Voltage | 3.5 V |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 1.8 mA |
| Overvoltage Threshold | 7.7 V |
| Quiescent Current | 1.8 mA |
| Reset | Active High/Active Low |
| Reset Timeout | 1 µs |
| Schedule B | 8542390000 |
| Threshold Voltage | 7.6 V |
| Watchdog Timer | No |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TL7709ACD
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the product?
What is the package type of the product?
Does the product have overvoltage protection?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









