Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Texas-Instruments-TL7705BCDRE4
Texas Instruments TL7705BCDRE4
| Part Number: | Texas Instruments TL7705BCDRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Texas-Instruments-TL7705BCDRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 5-V single supervisor with programmable delay time 8-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Texas-Instruments-TL7705BCDRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
5-V single supervisor with programmable delay time 8-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Reset Threshold Voltage | 4.6 V |
| Max Supply Current | 3.5 mA |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 4.5 V |
| Min Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 1.8 mA |
| Overvoltage Threshold | 4.6 V |
| Quiescent Current | 1.8 mA |
| Reset | Active High/Active Low |
| Reset Timeout | 270 ns |
| Threshold Voltage | 4.55 V |
| Watchdog Timer | No |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TL7705BCDRE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the product?
How many pins does the product have?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


