Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Texas-Instruments-TL7705ACPE4
Texas Instruments TL7705ACPE4
| Part Number: | Texas Instruments TL7705ACPE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Texas-Instruments-TL7705ACPE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 5-V single-supply voltage supervisor with programmable delay time 8-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Texas-Instruments-TL7705ACPE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
5-V single-supply voltage supervisor with programmable delay time 8-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Reset Threshold Voltage | 4.6 V |
| Max Supply Current | 3 mA |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 4.5 V |
| Min Supply Voltage | 3.5 V |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 1.8 mA |
| Overvoltage Threshold | 4.6 V |
| Quiescent Current | 1.8 mA |
| Reset | Active High/Active Low |
| Reset Timeout | 1 µs |
| Threshold Voltage | 4.55 V |
| Watchdog Timer | No |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TL7705ACPE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product?
What is the package type of the TL7705ACPE4?
What is the operating temperature range of the TL7705ACPE4?
What is the minimum and maximum supply voltage for the TL7705ACPE4?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



