Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Texas-Instruments-TL7700CPSR
Texas Instruments TL7700CPSR
| Part Number: | Texas Instruments TL7700CPSR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Texas-Instruments-TL7700CPSR |
| Qty Available: | |
| Description: | ARM926EJ-S Microprocessor IC i.MX25 1 Core, 32-Bit 400MHz 400-MAPBGA (17x17) |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Texas-Instruments-TL7700CPSR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
ARM926EJ-S Microprocessor IC i.MX25 1 Core, 32-Bit 400MHz 400-MAPBGA (17x17)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 1 mA |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 600 µA |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 600 µA |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 10 µs |
| Schedule B | 8542390000 |
| Threshold Voltage | 2.5 V |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Watchdog Timer | No |
| Height | 2 mm |
| Length | 6.2 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TL7700CPSR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of IC and its specifications?
What is the price of the product?
Is the product currently in stock?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






