Texas Instruments TL5001CDRG4
Part Number: Texas Instruments TL5001CDRG4
Manufacturer: Texas Instruments
Qty Available:
Description: DC DC Cntrlr Single-OUT PWM DC to DC Controller 3.6V to 40V Input 8-Pin SOIC T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Texas Instruments TL5001CDRG4 Available.
DC DC Cntrlr Single-OUT PWM DC to DC Controller 3.6V to 40V Input 8-Pin SOIC T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC
Number of Pins 8
Weight 72.603129 mg
Duty Cycle 100 %
Max Frequency 500 kHz
Max Input Voltage 40 V
Max Operating Temperature 85 °C
Max Output Current 3 A
Max Output Voltage 50 V
Min Input Voltage 3.6 V
Min Operating Temperature -25 °C
Min Output Voltage 1 V
Number of Outputs 1
Operating Supply Voltage 40 V
Output Current 3 A
Output Voltage 50 V
Packaging Tape & Reel (TR)
Quiescent Current 1.1 mA
Topology Boost, Flyback, SEPIC
Height 1.75 mm
Length 4.9 mm
Thickness 1.58 mm
Width 3.91 mm