Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TL5001CDRG4
Texas Instruments TL5001CDRG4
| Part Number: | Texas Instruments TL5001CDRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TL5001CDRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | DC DC Cntrlr Single-OUT PWM DC to DC Controller 3.6V to 40V Input 8-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TL5001CDRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DC DC Cntrlr Single-OUT PWM DC to DC Controller 3.6V to 40V Input 8-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 72.603129 mg |
| Duty Cycle | 100 % |
| Max Frequency | 500 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 50 V |
| Min Input Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Min Output Voltage | 1 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 50 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Quiescent Current | 1.1 mA |
| Topology | Boost, Flyback, SEPIC |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TL5001CDRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the maximum input voltage for this product?
How many outputs does this product have?
What is the weight of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




