Texas Instruments TL4051A12QDBZTG4
Part Number: Texas Instruments TL4051A12QDBZTG4
Manufacturer: Texas Instruments
Qty Available:
1.225-V, 0.1% 50-ppm/°C precision micropower shunt voltage reference 3-SOT-23 -40 to 125
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOT-23
Mount Surface Mount
Number of Pins 3
Cathode Current 65 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Max Output Current 12 mA
Min Operating Temperature -40 °C
Min Output Voltage 1.225 V
Output Current 12 mA
Output Type Fixed
Output Voltage 1.225 V
Packaging Tape & Reel (TR)
Reference Type Shunt
Temperature Coefficient 50 ppm/°C
Tolerance 0.1 %
Height 1.22 mm
Length 2.92 mm
Thickness 1 mm
Width 1.3 mm