Texas Instruments TL4051A12IDCKTG4
Part Number: Texas Instruments TL4051A12IDCKTG4
Manufacturer: Texas Instruments
Qty Available:
Description: Precision Micropower Shunt Voltage Reference 5-SC70 -40 to 85
Precision Micropower Shunt Voltage Reference 5-SC70 -40 to 85
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOT-23-5
Mount Surface Mount
Number of Pins 5
Cathode Current 60 µA
Max Operating Temperature 85 °C
Max Output Current 12 mA
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Channels 1
Output Current 12 mA
Output Voltage 1.225 V
Packaging Tape & Reel (TR)
Reference Type Shunt
Temperature Coefficient 50 ppm/°C
Tolerance 0.1 %