Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TL2843DRE4
Texas Instruments TL2843DRE4
| Part Number: | Texas Instruments TL2843DRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TL2843DRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Current-mode, 1A, 500kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TL2843DRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Current-mode, 1A, 500kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| Clock Sync | No |
| Duty Cycle | 97 % |
| Fall Time | 50 ns |
| Frequency | 500 kHz |
| Max Duty Cycle | 97 % |
| Max Frequency | 500 kHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Output Phases | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 200 mA |
| Output Voltage | 30 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Rise Time | 50 ns |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Boost, Flyback |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TL2843DRE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the product type?
What is the maximum switching frequency?
What is the package type?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


