Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TL2842BDRG4
Texas Instruments TL2842BDRG4
| Part Number: | Texas Instruments TL2842BDRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TL2842BDRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 1A Switching Regulator, 500KHZ Switching Freq-max, PDSO14, Green, Plastic, SOIC-14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TL2842BDRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1A Switching Regulator, 500KHZ Switching Freq-max, PDSO14, Green, Plastic, SOIC-14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | D |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| Duty Cycle | 100 % |
| Fall Time | 50 ns |
| Frequency | 500 kHz |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Max Frequency | 500 kHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 200 A |
| Output Voltage | 30 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Rise Time | 50 ns |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Topology | Boost, Flyback |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TL2842BDRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum switching frequency of the product?
What is the package type of the product?
Is the product compliant with RoHS regulations?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.