Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Texas-Instruments-TL1963AEVM
Texas Instruments TL1963AEVM
| Part Number: | Texas Instruments TL1963AEVM |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Texas-Instruments-TL1963AEVM |
| Qty Available: | |
| Description: | Texas Instruments TL1963AEVMTL1963AEVM Evaluation Module |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Texas-Instruments-TL1963AEVM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Texas Instruments TL1963AEVMTL1963AEVM Evaluation Module
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Number of Pins | 0 |
| Evaluation Kit | Yes |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Operating Supply Voltage | 20 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 20 V |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TL1963AEVM
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the purpose of the TL1963AEVM?
What is the output voltage of the TL1963AEVM?
Is the TL1963AEVM compliant with RoHS regulations?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



