Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-TL1963A-25DCYT
Texas Instruments TL1963A-25DCYT
| Part Number: | Texas Instruments TL1963A-25DCYT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-TL1963A-25DCYT |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 2.5V 1.5A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-TL1963A-25DCYT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 2.5V 1.5A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Number of Pins | 4 |
| Accuracy | 3 % |
| Dropout Voltage | 340 mV |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Output Voltage | 2.5 V |
| Min Current Limit | 1.6 A |
| Min Input Voltage | 2.1 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 1 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.8 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Width | 3.5 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TL1963A-25DCYT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the maximum output current of this product?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


