Texas Instruments TL1963A-25DCYT
Part Number: Texas Instruments TL1963A-25DCYT
Manufacturer: Texas Instruments
Qty Available:
Description: LDO Regulator Pos 2.5V 1.5A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Texas Instruments TL1963A-25DCYT Available.
LDO Regulator Pos 2.5V 1.5A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOT-223
Number of Pins 4
Accuracy 3 %
Dropout Voltage 340 mV
Max Input Voltage 20 V
Max Operating Temperature 125 °C
Max Output Current 1.5 A
Max Output Voltage 2.5 V
Min Current Limit 1.6 A
Min Input Voltage 2.1 V
Min Operating Temperature -40 °C
Min Output Voltage 2.5 V
Number of Outputs 1
Number of Regulators 1
Output Current 1.5 A
Output Type Adjustable, Fixed
Output Voltage 2.5 V
Packaging Tape & Reel (TR)
Polarity Positive
Quiescent Current 1 mA
Schedule B 8542390000
Height 1.8 mm
Length 6.5 mm
Thickness 1.6 mm
Width 3.5 mm