Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TL1466IPMRG4
Texas Instruments TL1466IPMRG4
| Part Number: | Texas Instruments TL1466IPMRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TL1466IPMRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Controller, Voltage-mode, 0.5A, 800kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PQFP64 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TL1466IPMRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Controller, Voltage-mode, 0.5A, 800kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PQFP64
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 342.689036 mg |
| Duty Cycle | 100 % |
| Max Frequency | 800 kHz |
| Max Operating Temperature | 75 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Number of Outputs | 6 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Switching Frequency | 800 kHz |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TL1466IPMRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What is the type of controller used in this product?
What is the maximum switching frequency of this product?
What is the package type for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
