Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TL1451ACDG4
Texas Instruments TL1451ACDG4
| Part Number: | Texas Instruments TL1451ACDG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TL1451ACDG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual Switching Controller, Voltage-mode, 0.021A, 500kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO16 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TL1451ACDG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual Switching Controller, Voltage-mode, 0.021A, 500kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| Dropout Voltage | 200 mV |
| Duty Cycle | 100 % |
| Max Frequency | 500 kHz |
| Max Input Voltage | 50 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 50 V |
| Min Input Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Min Output Voltage | 1 V |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 50 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 50 V |
| Quiescent Current | 1.7 mA |
| Topology | Flyback, Boost |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TL1451ACDG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the maximum switching frequency of this controller?
What is the package type of this product?
What is the type of controller used in this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
