Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-TL-SCSI285PWRG4
Texas Instruments TL-SCSI285PWRG4
| Part Number: | Texas Instruments TL-SCSI285PWRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-TL-SCSI285PWRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 2.85V 0.5A 20-Pin TSSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-TL-SCSI285PWRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 2.85V 0.5A 20-Pin TSSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Dropout Voltage | 700 mV |
| Input Bias Current | 2 mA |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | 3.55 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.85 V |
| Quiescent Current | 2 mA |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TL-SCSI285PWRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage output of the regulator?
How many pins does the regulator have?
What is the maximum input voltage for the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.