Texas Instruments TL-SCSI285PWRE4
Part Number: Texas Instruments TL-SCSI285PWRE4
Manufacturer: Texas Instruments
Qty Available:
Description: LDO Regulator Pos 2.85V 0.5A 20-Pin TSSOP T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Texas Instruments TL-SCSI285PWRE4 Available.
LDO Regulator Pos 2.85V 0.5A 20-Pin TSSOP T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TSSOP
Mount Surface Mount
Number of Pins 20
Dropout Voltage 700 mV
Input Bias Current 2 mA
Max Input Voltage 5.5 V
Max Operating Temperature 125 °C
Min Input Voltage 3.55 V
Min Operating Temperature 0 °C
Number of Outputs 1
Number of Regulators 1
Output Current 500 mA
Output Type Fixed
Output Voltage 2.85 V
Quiescent Current 2 mA