Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Texas-Instruments-TIBPAL16R8-20MJ
Texas Instruments TIBPAL16R8-20MJ
| Part Number: | Texas Instruments TIBPAL16R8-20MJ |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Texas-Instruments-TIBPAL16R8-20MJ |
| Qty Available: | |
| Description: | High-Performance Impact PAL Circuits 20-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Texas-Instruments-TIBPAL16R8-20MJ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High-Performance Impact PAL Circuits 20-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Frequency | 41.6 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Propagation Delay | 20 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TIBPAL16R8-20MJ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the temperature range for the product?
What is the maximum operating frequency of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
