Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-TCA4311ADGKR
Texas Instruments TCA4311ADGKR
| Part Number: | Texas Instruments TCA4311ADGKR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-TCA4311ADGKR |
| Qty Available: | |
| Description: | 2-bit bidirectional 2.7- to 5.5-V hot swappable 400-kHz I2C/SMBus buffer 8-VSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-TCA4311ADGKR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2-bit bidirectional 2.7- to 5.5-V hot swappable 400-kHz I2C/SMBus buffer 8-VSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 29.993795 mg |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Frequency | 400 kHz |
| Max Frequency | 400 kHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 7 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 5.1 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Current | 5.1 mA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Schedule B | 8542390000 |
| Depth | 3 mm |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TCA4311ADGKR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




