Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SNJ54BCT620AFK
Texas Instruments SNJ54BCT620AFK
| Part Number: | Texas Instruments SNJ54BCT620AFK |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SNJ54BCT620AFK |
| Qty Available: | |
| Description: | Bus Transceiver, BCT/FBT Series, 1-Func, 8-Bit, Inverted Output, BICMOS, CQCC20 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SNJ54BCT620AFK Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bus Transceiver, BCT/FBT Series, 1-Func, 8-Bit, Inverted Output, BICMOS, CQCC20
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 20 |
| Direction | Bidirectional |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Height | 0 m |
| Length | 8.89 mm |
| Thickness | 1.83 mm |
| Width | 8.89 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SNJ54BCT620AFK
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
How many bits does this product have?
What is the supply voltage for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

