Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN75454BPSR
Texas Instruments SN75454BPSR
| Part Number: | Texas Instruments SN75454BPSR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN75454BPSR |
| Qty Available: | |
| Description: | 30-V Dual output driver with NOR logic inputs 8-SO 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN75454BPSR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
30-V Dual output driver with NOR logic inputs 8-SO 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 122.611688 mg |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 79 mA |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Drivers | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5.25 V |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 30 V |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Propagation Delay | 35 ns |
| Turn-Off Delay Time | 12 ns |
| Turn-On Delay Time | 35 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 6.2 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN75454BPSR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of this product?
What is the input voltage range for this product?
How many drivers does this product have?
What is the packaging type for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





