Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN75451BPSR
Texas Instruments SN75451BPSR
| Part Number: | Texas Instruments SN75451BPSR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN75451BPSR |
| Qty Available: | |
| Description: | 30-V Dual output driver with AND logic inputs 8-SO 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN75451BPSR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
30-V Dual output driver with AND logic inputs 8-SO 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 122.611688 mg |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Nominal Supply Current | 65 mA |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5.25 V |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 30 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 25 ns |
| Turn-Off Delay Time | 12 ns |
| Turn-On Delay Time | 8 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 6.2 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN75451BPSR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




