Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVT245BGQNR
Texas Instruments SN74LVT245BGQNR
| Part Number: | Texas Instruments SN74LVT245BGQNR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVT245BGQNR |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V ABT Octal Bus Transceivers With 3-State Outputs 20-BGA MICROSTAR JUNIOR -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVT245BGQNR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V ABT Octal Bus Transceivers With 3-State Outputs 20-BGA MICROSTAR JUNIOR -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 21.687385 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Transceivers | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 2.3 ns |
| Termination | SMD/SMT |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74LVT245BGQNR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range for this product?
How many bits per element does this product have?
What is the temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

