Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVT16835DLR
Texas Instruments SN74LVT16835DLR
| Part Number: | Texas Instruments SN74LVT16835DLR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVT16835DLR |
| Qty Available: | |
| Description: | Bus Driver, LVT Series, 1-Func, 18-Bit, True Output, BICMOS, PDSO56 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVT16835DLR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bus Driver, LVT Series, 1-Func, 18-Bit, True Output, BICMOS, PDSO56
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74LVT16835DLR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What category does this product belong to?
What is the brand of this product?
What is the function of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

