Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVCZ161284AGR
Texas Instruments SN74LVCZ161284AGR
| Part Number: | Texas Instruments SN74LVCZ161284AGR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVCZ161284AGR |
| Qty Available: | |
| Description: | Line Transceiver, 13 Func, 14 Driver, 13 Rcvr, PDSO48 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVCZ161284AGR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Line Transceiver, 13 Func, 14 Driver, 13 Rcvr, PDSO48
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 223.195796 mg |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 70 mA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 70 mA |
| Number of Bits | 19 |
| Number of Inputs | 19 |
| Number of Receivers | 12 |
| Number of Transmitters | 13 |
| Output Current | 84 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 22 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 0 m |
| Length | 12.5 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74LVCZ161284AGR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
What is the package type and number of pins?
What is the maximum supply voltage and operating temperature range?
What is the logic function of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




