Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVCR2245AGQNR
Texas Instruments SN74LVCR2245AGQNR
| Part Number: | Texas Instruments SN74LVCR2245AGQNR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVCR2245AGQNR |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Bus Transceiver With 3-State Outputs 20-BGA MICROSTAR JUNIOR -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVCR2245AGQNR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Bus Transceiver With 3-State Outputs 20-BGA MICROSTAR JUNIOR -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 21.687385 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 12 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 7.3 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74LVCR2245AGQNR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the temperature range for this product?
What is the packaging type for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
