Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVCH245AZXYR
Texas Instruments SN74LVCH245AZXYR
| Part Number: | Texas Instruments SN74LVCH245AZXYR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVCH245AZXYR |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Bus Transceiver With 3-State Outputs 20-BGA MICROSTAR JUNIOR -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVCH245AZXYR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Bus Transceiver With 3-State Outputs 20-BGA MICROSTAR JUNIOR -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 7 ns |
| Turn-On Delay Time | 9.5 ns |
| Height | 610 µm |
| Length | 2.5 mm |
| Thickness | 360 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74LVCH245AZXYR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the temperature range in which this product operates?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


